Ad
Ad
Ad
Šnorchlovanie

Celotvárová maska na šnorchlovanie. Stojí za to?12 min čítania

Celotvárová maska na šnorchlovanie si prešla dlhú cestu k prekonaniu mnohých negatívnych aspektov šnorchlovania. Dnes je však na výber z mnohých značiek v rôznych cenových hladinách, a tak výber môže byť ťažší. Ktorú si vybrať a aký je medzi nimi rozdiel?
Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Určite ste sa na dovolenke stretli s ľuďmi, ktorí miesto masky a šnorchla, mali na tvári čosi  veľké, čo vyzeralo ako plynová maska. Okamžite si to získalo vašu pozornosť a chceli ste vedieť, čo to je, odkiaľ to majú a ako sa to používa. Zrejme ste časom zistili, že ide o celotvárovú masku na šnorchlovanie.

Dnes je tento fenomén veľmi rozšírený a mnoho ľudí prejavuje veľký záujem o túto alternatívnu možnosť šnorchlovania. Niektorí sú šťastní a celí bez seba, že konečne existuje niečo, vďaka čomu si budú môcť šnorchlovanie užiť. Iní naopak krútia hlavou a túto „vec“ nechcú ani vidieť. Ale, čo to je a prečo je taká obľubená? V tomto článku sa dozviete všetko, čo o celotvárových maskách potrebujete vedieť.

Čo je to celotvárová maska na šnorchlovanie?

Najprv si povedzme, čo to celotvárová maska vôbec je. Prvá celotvárová maska na šnorchlovanie bola vyvinutá spoločnosťou Tribord (dnes známa pod značkou Subea) a uvedená na trh v roku 2014. Odvtedy tento populárny produkt ponúkajú desiatky  ďalších výrobcov.

Celotvárová maska na šnorchlovanie je maska, ktorá pokrýva celú plochu vašej tváre, od čela až po bradu.

Vnútro masky je rozdelené na dve časti, ktoré sú oddelené silikónovou sukňou. Horná časť je určená na pozeranie – tá, v ktorej máte len oči. Dolná, v ktorej sa nachádza nos a ústa, slúži na dýchanie. Siliónová sukňa, ktorá ich delí, taktiež kopíruje vašu tvár a vytvára vodotesné tesnenie po celom obvode vašej tváre.

Súčasťou masky je integrovaný suchý šnorchel, ktorý je vybavený ventilom proti zaliatiu. V praxi to znamená, že plavák, vnútri šnorchla sa pri ponorení dvihne a otvor v šnorchli uzatvorí. Pokiaľ by sa predsa len nejaká voda do masky dostala, je odvedená preč bočnými kanálikmi, a cez jednocestný ventil v spodnej časti voda odtečie preč z masky. Maska drží na hlave vďaka širokým nastaviteľným elastickým popruhom,  ktoré sú buď silikónové alebo textilné.

Celotvárová maska vs. tradičná maska

Prvá otázka, ktorá vás možno napadne je, aký je rozdiel medzi klasickými okuliarmi na potápanie a celotvárovou maskou, a prečo vôbec prejsť na celotvárovú masku?

Určite budete súhlasiť, že šnorchlovanie musí byť zábava. Šnorchlovanie je šport, ktorý nám prináša radosť a pokiaľ niečo nie je podľa naších predstáv, veľmi rýchlo nás to prestane baviť. Klasické masky na šnorchlovanie so šnorchlom poskytujú výborné zážitky. Ale určite mi dáte za pravdu, keď poviem, že nie vždy bolo šnorchlovanie zábavou a práve celotvárové masky riešia hneď niekoľko problémov, ktoré mnohých ľudí trápia. Pozrime sa na zopár z nich.

Komfort

K tomu, aby nás šnorchlovanie bavilo prispieva hlavne komfort. Prvým problémom, ktorý celotvárové masky riešia je diskomfort, ktorý mnohí cítia pri používaní šnorchla. Mnoho ľudí neznesie šnorchel v ústach, bolí ich z toho sánka, zuby, napína a neviem čo ešte.

Keďže v celotvárovej maske môžete bez nutnosti mať niečo v ústach, je ideálnou voľbou práve pre týchto ľudí. Šnorchlovať môžete hodiny a nič vás v ústach nebude tlačiť. Budete si môcť podmorský svet užívať bez čudného pocitu v ústach.

Dýchanie

Mnoho ľudí dýchať cez šnorchel nevie. Príde im to veľmi neprirodzené a nech sa snažia akokoľvek, nedokážu to. Avšak celotvárové masky majú šnorchel zabudovaný do masky a vy môžete dýchať ústami alebo nosom – či už naraz, alebo jednotlivo, ide o podstatne prirodzenejší spôsob dýchania a spríjemňuje to celkový pôžitok.

Zahmlievanie

Zahmlievanie je asi najfrustrujúcejšia záležitosť pri šnorchlovaní. Vlhký a teplý vzduch v maske sa často vyzráža na studených sklách a hmla je na svete. Zabrániť sa mu úplne nedá a tak jediné, čo nám ostáva je konštantný boj striekaním protizahmlievacieho spreja alebo gélu. Naproti tomu dobre vyrobená celotvárová maska sa nezahmlieva. Ako je to môžné?

Vzduch v maske sa pri dýchaní neustále vymieňa, čo zabraňuje hromadeniu teplého vzduchu , ktorý by sa inak vyzrážal na skle z vnútornej strany.  Zahmlievanie je tak minulosťou.

Fúzy

Pokiaľ nosíte fúzy a už ste sa s nimi snažili šnorchlovať, určite ste zažili, ako vám popod nosom cez fúzy maska zateká. Tradičné šnorchlovacie masky a fúzy si vôbec nerozumejú. Priestor sa nedá utesniť cez fúzy a tak vám zrejme neostávalo nič iné ako sa oholiť, alebo ak ste mali fúzy radšej ako masku, s trochou vody v maske pokračovať v šnorchlovaní. Celotvárová maska pokrýva celú vašu tvár a tak fúzy nerobia problém.

Nevýhody celotvárových masiek

Celotvárová maska je vynikajúca pomôcka na šnorchlovanie, ale má niekoľko nevýhod, ktoré môžu pri výbere zohrávať dôležitú rolu. Prvou a hlavnou nevýhodou celotvárových masiek je to, že sa s ňou nedokážete potopiť hlboko. Je to najmä pre jej veľký objem vzduchu, ktorý maska má.

Tlak vo vode pri hlbších ponoroch vytvára silný tlak na vašu tvár, a keď sa ponoríte hlbšie, je veľmi tažké ho vyrovnať. Hlbší ponor si rovnako vyžaduje aj vyrovnávanie tlaku v ušiach, a to držaním nosa a zatlačením vzduchu do uší. Keďže s celotvárovou maskou nemáte prístup k nosu, vyrovnať tlak v ušiach nedokážete. Ponor je teda pri väčšine masiek limitovaný na 2 až 3 metre.

Ďalšou nevýhodou je, že predná strana masiek, ktorá pokrýva celú plochu, je vyrobená z polykarbonátu, ktorý je síce pevný, no zorník je náchylnejší na poškriabanie. Kvalitnejšie tradičné masky používajú tvrdené sklo, ktoré je oveľa odolnejšie. Odporúčame preto dávať na masku väčší pozor, napríklad pri balení do kufra alebo ju nenechať pohodenú na piesku na pláži a pod.

Keď už hovoríme o balení, celotvárová maska ​​na šnorchlovanie je podstatne väčšia ako tradičná maska a tak zmestiť ju do kufra môže byť náročnejšie.

Ako si správne vybrať celotvárovú masku?

Trh je dnes presýtený celotvárovými maskami a hoci na Slovensku nie je výber až taký veľký, objednať si tovar pohodlne aj zo zahraničia nerobí žiaden problém. Možno ste narazili na masku, ktorá sa vám pozdáva, či už cenou, dizajnom alebo recenziami. Ako sa, ale uistiť, že to čo si chcem kúpiť bude určite spoľahlivý produkt?

Vždy sa uistite, že poznáte výrobcu. Pokiaľ ide o značku, o ktorej ste nikdy predtým nepočuli, je veľká pravdepodobnosť, že časom možno ani počuť nebudete. Je dôležité si tovar kupovať od overených výrobcov, ktorý nie len vedia niečo vyrobiť, ale vedia to vyrobiť dobre. Pokiaľ to je možné, zistite  čo najviac informácií o danom produkte. Laik by povedal, že výber celotvárovej masky predsa nemôže byť žiadna veda „veď všetky sú rovnaké“ a preto si kúpia najlacnejšiu masku, napríklad z Decathlonu.

Výber neberte na ľahkú váhu. Masku odporúčam pred zakúpením osobne vyskúšať. Kvalitná maska musí byť komfortná a silikónové tesnenie musí dobre kopírovať celú tvár bez nepríjemného pocitu tlačenia. Najdôležitejšie je však, aby poskytovala výborné dýchanie. Ak máte pocit, že v maske sa dýcha ťažko, nekupujte ju.

Niektoré masky boli podrobené testu práce dýchania, v ktorom účelom bolo nájsť tú, ktorá poskytuje najlepší „dýchací“ komfort, alebo jednoduhšie povedané, v ktorej sa dobre dýcha a neutopíte sa. Hodnoty sa merajú v joule/liter, pričom najmenšie (menej energie) číslo je najlepšie. Tu sú tri z nich:

  1. Aqualung Smart Snorkel — 1.19 J/liter
  2. Ocean Reef Aria (Head Sea Vu Dry) — 1.36 J/liter
  3. Tribord/Subea (Decathlon) — 1.94 J/liter

Odporúčané celotvárové masky

Na našom e-shope je na výber z niekoľkých celotvárových masiek na šnorchlovanie, ktoré odporúčame našim zákazníkom. Ale, ktorá je tá pravá pre vás?

Ocean Reef Aria

Ocean Reef Aria je celotvárová maska, ktorá patrí medzi špičku na trhu. Je vyrábaná v Taliansku, austrálskou firmou Ocean Reef, ktorá okrem celotvárových masiek na šnorchlvoanie vyrába už niekoľko rokov vysokokvalitné celotvárové potápačšké masky pre pokročilých potápačov. Ich výrobky sú vyrobené s veľkou precíznosťou z kvalitnejších materiálov.

Ocean Reef Aria vám umožní prirodzene dýchať ústami aj nosom bez žiadných problémov. Vďaka špeciálne navrhnutej cirkulácii vzduchu, zamedzuje zarosovaniu masky. Vchádzajúci vzduch prúdi do masky popri zorníku a následne je vdýchnutý nosom alebo ústami. Vydýchnutý vzduch je zas odvádzaný rámom masky cez šnorchel von. To zabraňuje kondenzácii a zahmlievaniu v mieste stretu vzduchov rôznych teplôt.

celotvárová maska na šnorchlovanie v obchode plutvy.sk

Ako sme si už hovorili vyššie, vyšší vnútorný objem masky obmedzuje ponor do cca 2-3 metrov pod hladinu. Ponor do väčšej hĺbky je obtiažny, nie  však nemožný.

Maska je vybavená suchým šnorchlom, ktorý sa pri ponorení uzavrie a zabráni zaliatiu masky vodou. Keď sa vynoríte, plavák sa sa uvoľní a vy môžete ďalej bezstarostne šnorchlovať. Okrem toho je šnorchel chránený vlnolamom, ktorý chráni pred vniknutím vody z vĺn či špliechania.

K dispozícii je aj ďalšie príslušenstvo, ktoré spríjemní vaše šnorchlovanie – držiak na GoPro kameru a vysielačka, ktorou sa môžete s priateľmi rozprávať počas objavovania podmorského sveta a krás pobrežia.

profesionálna celotvárová maska oceanreef aria
Ocean Reef Aria máme k dispozícii v 4 farbách a 4 veľkostiach. Aj pre deti od 6 rokov.

Zakúpiť

Aqualung Smart Snorkel

Aqualung je dlhoročným a svetovo známym výrobcom potrieb na šnorchlovanie, potápanie a freediving. Svoje produkty vyrábajú s dôrazom na kvalitu tak je to aj pri tejto celotvárovej maske.

Aqualung pri tejto maske zvolil trošku iný dizajn ako ostatní výrobcovia. Zorník je širší a tvarovaný to trojuholníka. To umožňuje širšie videnie, bez toho, aby maska pôsobila neforemne a zavadzala by pri šnorchlovaní. Disponuje taktiež menším vnútorným objemom, než iné masky a tak ponor do hĺbky môže byť komfortnejší. Výrobca zvolil silikónový popruhom namiesto textilnému. Je pevný a ľahko sa nastavuje, netlačí, avšak pre ženy s dlhšími vlasmi môže byť menej komfortný.

» Zakúpiť celotvárovú masku Aqualung Smart Snorkel «

Maska je podobne ako iné, vybavená suchým šnorchlom s vlnolamo, ktorý sa pri ponore uzavrie, a pri šnorchlovaní zabraňuje vnikutiu vody do vnútra masky.

» Zakúpiť celotvárovú masku Aqualung Smart Snorkel «

Celotvárová maska Aqua lung Sport Smart Snorkel je k dispozícii v troch veľkostiach (S, M, L). Disponuje najlepšími hodnotami pre ľahké a komfortné dýchanie.

Celotvárová maska Agama

Agama je česká firma s dlhou tradíciou, ktorá sa zaoberá najmä výrobou potrieb pre potápačov. Maska z ich dielne disponuje

» Zakúpiť celotvárovú masku Agama «

Ktorú masku si vybrať?

Ak ste sa rozhodli pre nákup celotvárovej masky, ale nevieti si vybrať, radi vám v tom pomôžeme. Pre tých, ktorí chcú vyskúšať niečo nové a láka ich skúsiť celotvárové masky, no nechcú investovať veľa, môžu siahnuť po Celotvárovej maske Agama. Jej kompaktné riešenie šnorchla a držiak na GoPro kameru zdarma vytvára výborné kombo pre príležitostného šnorchlistu na dovolenku.

Pokiaľ hľadáte najvyššiu kvalitu pre vás a vaše deti, určite oceníte dizajn a prevedenie masky Ocean Reef. Okrem toho, že ide o profeionálneho výrobcu, ktorý v oblasti celotvárových masiek má dlhoročné skúsenosti,  na výber je dokonca štyroch farieb a až štyroch veľkostí (XS, S/M, M/L, L/XL), vďaka čomu ju môžu používať už aj deti od 6 rokov.

A tí, z nás, ktorí nechcú veľa investovať, ale hľadajú výbornú kvalitu za dobré cenu je tu Aqualung Smart Snorkel. Hoci niektorých táto maska možno odradí dizajnom, alebo by ocenil aj iné farby, je naozaj výborná. Poskytuje komfortné nosenie, výborné zorné pole a čo je najviac, je bezpečná.

» Zakúpiť celotvárovú masku v obchode Plutvy.sk «

Aké dojmy máte z celotvárových masiek? Stihli ste už niektorú vyskúšať? Podeľte sa s nami v komentároch.

Džibril kreatívne zastrešuje vizuálnu stránkunášho eshopu a reklamu. Ak treba, pomôže s čímkoľvek. Skvele fotí, natáča videá a aj keď tomu nechce veriť, je dobrý obchodník. Učí sa čínsky a prevádzkuje vlastný fotoblog.

Comments are closed.