Ad
Ad
Ad
Plávanie

Ako sa starať o plavecké okuliare?2 min čítania

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Kúpili ste si nové plavecké okuliare, alebo máte svoj obľúbený model a chcete aby vám vydržali čo najdlhšie. Pripravili sme pre vás zopár jednoduchých rád, ako sa o okuliare postarať a predĺžiť ich životnosť.

Každodenné používanie

  • Po každom použití okuliare opláchnite v čistej vode. Zmyjete z nich drobné nečistoty, chlór, soľ alebo piesok.
  • Na čistenie nepoužívajte chemické prostriedky. Najmä kvalitné okuliare s jemným silikónovým tesnením sú citlivé. Platí, že čím menej chémie, tým lepšie. Na okuliare je najlepšia čistá voda, prípadne pridajte pár kvapiek saponátu na umývanie, napríklad Jar. Šošovky očistite alkoholom.
  • Vždy nechajte okuliare voľne vysušiť. Nenechávajte ich po plávaní v obale, alebo textilnom vrecku.

 

Šošovky

  • Škrupiny okuliarov sú chúlostivé na poškriabanie a mechanické poškodenie, preto ich prenášajte a uchovávajte v pevnom puzdre. Ak nemusíte, šošovky neleštite, neutierajte, nechajte ich voľne vysušiť.
  • Ak to nie je nutné, nedotýkajte sa vnútornej strany šošoviek. Po kúpe, je naimpregnovaná vrstvou, ktorá zabraňuje zahmlievaniu. Túto vrstvu síce po čase vymyjete, o čo sa postará najmä chlór, či slaná morská voda. Ak sa jej nebudete dotýkať, zotierať ju, vydrží vám dlhšie.

 

Použitie vonku

  • Ak plávate vonku, najmä v lete nenechávajte plavecké okuliare vystavené pôsobeniu slnečných lúčov. Ich žiarenie skracuje životnosť silikónu, či pružných gumových častí.
  • Po použití okuliare opláchnite v čistej vode.

 

Zahmlievanie

  • Zahmlievanie je najčastejším nežiaducim sprievodným javom pri ich používaní. Zahmlievaniu, roseniu, zjednodušene usadeniu malých kvapôčok vody na šošovkách predídete najjednoduchšie použitím spreju proti zahmlievaniu. Sérum rovnomerne rozstriekate na šošovky, nechajte chvíľu pôsobiť a potom vypláchnite vodou. Takto pripravené plavecké okuliare môžete ihneď používať.

 

Tip: Prečítajte si viac o probléme zahmlievania plaveckých okuliarov.

Ďalšie tipy

Chlór z bezénovej vody, rovnako ako kombinácia slanej morskej vody a slnečného žiarenia pôsobia najviac na tesnenie okuliarov. Rozleptávajú ho, a to stráca svoju pružnosť a priľnavosť. Preto ak ste pravidelný plavec, ktorý počíta dĺžky niekoľkokrát do týždňa, pravdepodobne vám ani najlepšie okuliare nevydržia dlhšie ako jednu sezónu.

Pri plávaní myslite na ochranu svojho zdravia. Ak máte podozrenie na poškodenie, alebo nefunkčnosť vašich okuliarov, nepoužívajte ich. Ak máte otázky, nejasnosti, pokojne sa obráťte na nás, Radi vám poradíme, pomôžeme.

Džibril kreatívne zastrešuje vizuálnu stránkunášho eshopu a reklamu. Ak treba, pomôže s čímkoľvek. Skvele fotí, natáča videá a aj keď tomu nechce veriť, je dobrý obchodník. Učí sa čínsky a prevádzkuje vlastný fotoblog.

Write A Comment